4/23/2013

Dolnomiejski szlak komiksowy | artykuł my3miasto.pl


16 plansz komiksowych, które pojawiły się na podwórkach Dolnego Miasta, to rezultat zakończonych właśnie warsztatów organizowanych w ramach inicjatywy „Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie”. Dolnomiejskie rysunkowe historie może przez najbliższy miesiąc oglądać każdy, kto zdecyduje się na spacer śladami prac uczestników projektu.

Niecodzienna akcja promująca zarówno sztukę komiksu, jak i przestrzeń Dolnego Miasta, to wspólne przedsięwzięcie fundacji Kultopia i Kolonii Artystów. Przez dwa kwietniowe weekendy grupa kilkunastu młodych rysowników uczestniczyła w warsztatach, przygotowując jednostronicowe, czarno-białe prace.

- Chcieliśmy, żeby uczestnikami warsztatów były osoby, które posiadają już jakieś umiejętności rysunkowe – mówi Marek Kraska, jeden z organizatorów projektu. - Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony efektem. Nie spodziewaliśmy się, że ludzie, którzy do nas przyjdą, będą prezentować tak wysoki poziom. Każdy z autorów miał do dyspozycji dwa dni i każdy był w stanie stworzyć w tym czasie pracę od początku do końca.

- Interesuję się komiksem, więc jeśli odbywa się jakaś typowo komiksowa akcja, podczas której można spotkać się, coś narysować i to wypromować, zawsze się zgłaszam – mówi Małgorzata Zdral, uczestniczka warsztatów i autorka pracy „Nasze podwórko”. - Spodobał mi się pomysł całego przedsięwzięcia: bierzemy historie innych ludzi i rysujemy na ich podstawie.



Amatorzy komiksu rysowali pod okiem bardziej doświadczonych kolegów po fachu: Jakuba Babczyńskiego, Tomasza Grządzieli, Piotra Szulca i Igora Wolskiego.

- Po pierwszym dniu byłem zdziwiony, że mogę się tak dobrze bawić, będąc na warsztatach – wspomina Igor. - Przyszli ludzie, którzy rzeczywiście ogarniali temat i mieli już doświadczenia z komiksem. Było tak, jakbyśmy wspólnie realizowali jakiś projekt. Inaczej niż na typowych warsztatach, gdzie tylko stoję i nawijam. Współpracowaliśmy ze sobą i to najbardziej mi się podobało. Wszyscy byli bardzo kreatywni i nakręceni na ten pomysł.

Komiksy powstały na kanwie autentycznych opowieści i legend miejskich zaczerpniętych ze wspomnień mieszkańców dzielnicy i zebranych przez uczestników projektu Opowiadacze Historii. - W ubiegłym roku pojawił się pomysł stworzenia trzech subiektywnych przewodników po Dolnym Mieście – wyjaśnia Jacek Górski, jeden z uczestników inicjatywy. - Posłużyły one za podstawę do stworzenia tych plansz komiksowych. Był to efekt naszej kilkumiesięcznej pracy: zbieraliśmy wywiady od osób, które tutaj mieszkały, stacjonowały w koszarach, przychodziły do szkoły i pracowały.

W ten sposób na komiksowych planszach ożyły sylwetki dolnomiejskiego eleganckiego złodzieja („Tadeusz Kręciała, złodziej z klasą”) i legendarnego cygańskiego króla („Król Patryk – król Cyganów”). Możemy poznać historię uciekającego prosiaka („Pogoń za świnką”), zaśmiecających chodniki... kosmitów („Przybysze z obcej planety”) oraz zapasów ze szczupakiem-gigantem („Nowa Motława – walka ze szczupakiem”). Okazuje się też, że Dolne Miasto nie jest gorsze od Loch Ness i doczekało się własnej mitycznej bestii („Potwór z Nowej Motławy”).

Pierwszą okazją do zapoznania się z komiksami był wspólny spacer zorganizowany przy okazji wernisażu 20 kwietnia, ale plansze pozostaną między Kamienną Groblą i Redutą Miś do 20 maja. Wystarczy wydrukować dostępny w sieci przewodnik (do odebrania również w Kolonii Artystów przy ul. Dolnej 4) i wybrać się na spacer śladami dzielnicowego folkloru i legend. Warto śledzić również blog projektu oraz facebook fundacji Kultopia – organizatorzy zapowiadają kolejne projekty komiksowe.

Wernisaż akcji „Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie” (20 kwietnia):
źródło: http://my3miasto.pl/tajemnice/2820-dolnomiejski-szlak-komiksowy-foto

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz