REAKTOR 42_a Przestrzeń Kolizji.
Magdalena Melin | Tomasz Skorbun | Anna Kalwajtys
Performance muzyczny: Tomasz Gadecki
Otwarte Pracownie Artystyczne: Dominik Rudasz | Przemysław Kamiński
Otwarte Pracownie Artystyczne odbywają się w ramach projektu DOM | Dolne Otwarte Miasto. Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
Kolonia Artystów | ul. Dolna 4 | Dolne Miasto
Reaktor 42_a Przestrzen Kolizji
Projekt budowany jest na styku trzech dziedzin: architektury, sztuk wizualnych i sztuk performatywnych. Powstał jako wynik działań podjętych w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich na gdańskiej ASP, gdzie obszarem badawczym stały się tereny historycznej Stoczni Gdańskiej oraz szukanie dla nich alternatywny urbanistycznej i architektonicznej.
W październiku 2012 roku w ramach zajęć w pracowni „Projektowania Wnętrz Miejskich” prof. Jacka Dominiczaka rozpoczął się eksperymentalny projekt pozadyscyplinarny realizowany przez doktorantów Annę Kalwajtys – sztuki performatywne, Magdalenę Mellin – sztuki wizualne oraz Tomasza Skrobun – architekta. Konfrontacja przedstawicieli ekstremalnie różnych dyscyplin to pierwsze zdarzenie w przestrzeni kolizji, zderzenie różnych poglądów na temat miejsca, wzorców edukacyjnych i wreszcie metodologii pracy z tworzywem. Zasadniczym narzędziem realizacyjnym stała się dialogiczność rozumiana nie jako kompromis stanowisk, ale jako poszukiwanie sposobów wspólnego rozumienia procesu, intelektualnych przestrzeni spotkania się subiektywnych stanowisk projektantów.
Projektowane przez nas wnętrze miejskie pozbawia budynek hali jednoznacznej funkcji. Gospodarując odpowiednio przestrzenią, tektoniką terenu, materiałami i programując komunikację rozpoczynamy eksperyment, w którym przestrzeń wymusza obecność. Ta transformacja, wynikająca z głębokiego zrozumienia prototypu, wychodzi poza język architektury, koncentrując uwagę na doświadczeniu i odczuwaniu tego, co definiuje istotę tożsamości miejsca.
Pojęcie -Przestrzeni Kolizji- inspirowane jest teorią niemieckiego architekta Markusa Miessen’a dla którego podstawą działań jest nazwany przez niego ‘sprzeczny konsensus’/kolizyjny konsensus. W Przestrzeni Kolizji pozwalamy ścierać się ze sobą różnym potencjałom, niekoniecznie prowadząc do szybkiego i jednoznacznego rozwiązania.
Tomasz Bogdan Skrobun jest doktorantem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Architekt związany z Gdańskiem poprzez proces edukacyjny oraz pracę zawodową. Wraz z Wojciechem Zaborniakiem stworzył pracownię T-33Architekci. W ramach zawodowego projektu zrealizował wiele obiektów architektonicznych. W ramach doktoratu zajmuje się zagadnieniem bilansowania skutków implementacji ditlenku węgla do środowiska naturalnego w wyniku szeroko pojętego procesu budowlanego. Poza tym optyka jego działalności skupia się wokół poszukiwania rozwiązań architektonicznych akcentujących tożsamość miejsca, budowania szerokokątnych relacji kontekstów z użytkownikiem / obserwatorem / aktorem oraz sensualnych koneksji z architekturą.
http://t-33.pl/
Magdalena Mellin od 2014 rezydentka Koloni Artystów w projekcie DOM | Dolne Otwarte Miasto, obecnie doktoranta Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie wcześniej w 2009 uzyskała tytuł Magistra Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Seria prac dyplomowych została wyróżniona w konkursie Artystycznej Podróży Hestii, czy Promocji-19 Przeglądu Młodego Malarstwa. Swoją edukację wzbogaciła jednorocznym stypendium na Sabanci University (Istanbul). Uczestniczyła również w dwuletnim programie Dutch Art Institute “Visual Art and Reserach” w Holandii, gdzie w 2012 uzyskała dyplom MFA. Uczestniczka wielu wystaw, warsztatów w kraju i za granicą (m.in. Włochy, Holandia, Turcja, Liban, Senegal-DAK’ART 2012 – OFF, Nowy Jork Art Book Fair).
http://www.magdalenamellin.com/
Anna Kalwajtys artystka performance, obecnie mieszkająca w Gdańsku, od 2014 rezydentka Koloni Artystów w projekcie DOM | Dolne Otwarte Miasto.
Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Odbyła staż na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu na Wydziale Filmu i Animacji. Obecnie studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej twórczość nakierowana jest przede wszystkim na sztukę efemeryczną. Zajmuje się performance, video-performance, jak również tworzy w obszarze obiektu-instalacji. Jednocześnie Kalwajtys pracuje nad projektami poza-dyscyplinarnymi oraz kuratorskimi w obrębie zjawisk performatywnych.
Artystka brała udział w wielu festiwalach sztuki performance w Polsce i za granicą m.in Guangzhou Live 4 - w Chinach/MIPAF 2013 w Macau /BIPAF_Brooklyn Festival,Brooklyn,Nowy York,USA /Infr’Action,_ Art,Sete,Francja / Live Action,_ Art, Gothenburg,Szwecja/ Infr’Action,_ Art ,Venezia,Włochy /Festival Préavis de désordre Urbain ,Marseille,Francja/ /The Days of Performance Art. Lwów, Ukraina / Konteksty_III, Sokołowsko,Polska7a*11d_Toronto Free Gallery, Mercer Union, Toronto, Kanada.
http://kalwajtysperformance.blogspot.com/
Tomasz Gadecki - Saksofonista, muzyk.
http://www.olbrzymikurdupel.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz