3/17/2014

Wczoraj - Dziś - Jutro


KOPCEWICZ / CHODZIŃSKI
Wczoraj - Dziś - Jutro
Kolonia Artystów | ul. Dolna 4 | Dolne Miasto
Wernisaż 22.03.2014 godz. 19
Wystawa czynna od 23.03.2014 do 18.05.2014 po uprzednim kontakcie telefonicznym: 505 391 891 lub 530 080 530.


Do projektu wystawienniczego Wczoraj - Dziś - Jutro, zaproszeni zostali artyści, którzy ponad 10 lat temu debiutowali w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej.
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

https://www.facebook.com/events
www.kolonia-artystow.pl

“Podobnie” | Tomek Kopcewicz / Maciej Chodziński 
Ciało krystaliczne. Wspólna wystawa dwóch podobnych do siebie - pod względem formalnym twórców obraca się wokół motywu kryształu. Część obrazów jest nawet zbliżona kolorystycznie - gamą czerni i szarości. Ciało krystaliczne to ciało stałe, w którym cząsteczki, atomy lub jony są ułożone w uporządkowany schemat powtarzający się we wszystkich trzech wymiarach przestrzennych. Można więc założyć, ze prawdziwa struktura krystaliczna jest w pewien sposób dookreślona, właściwa, perfekcyjna - tym samym nieludzka i “nie-malarska”. Kryształ niesie ze sobą bardzo bogatą symbolikę, znaczenia alchemiczne, techniczne, estetyczne, etyczne a nawet wartościujące - w zależności czy mówimy o krysztale zamarzniętej wody czy diamencie. To powoduje, że prosty formalnie motyw siatki krystalicznej - nigdy nie będzie w pełni abstrakcyjny. Wieloznaczność samego motywu kryształu - powoduje, że staje się on pojemny i przejrzysty - staje sie niejako lustrem, w którym odbije się ten, kto się nim zajmuje. Dlatego może - mimo przytłaczających formalnych paraleli - obrazy dwóch artystów jednak się różnią, mimo deklarowanej przewrotnie podobności. 

Kryształy, w całej swojej pozornej statyczności i prostocie, rosną w skomplikowane struktury - identyczne kryształki lodu tworzą niepowtarzalne, choć na pozór podobne - płatki śniegu. Może tutaj leży atrakcja i wyzwanie podobności - nawet przy ograniczających, ścisłych założeniach - a być może nawet dzięki nim, wybrzmiewa wśród suchych struktur jeszcze coś chaotycznego, nieprzewidywalnego. W obrazach - zacieki, niedokładności, pływające tła mogą tego być znakiem, kontrapunktem dla precyzyjnej geometrii. 

Podjęcie się przez artystów eksploracji jednego motywu i publiczne skonfrontowanie efektów - to w sensie artystycznym wyzwanie, ryzyko. To gra z pojęciem “indywidualności” artystycznej, monotonią, skrywaniem czy zaprzeczaniem znaczeń, abstrakcją. Jest także wizualną rozmową pomiędzy kolegami, wymianą, wzajemnym przeglądaniem się w przejrzystości. 
Tekst : Dominika Skutnik

Tomek Kopcewicz
Urodzony w 1974 r. w Kamieniu Pomorskim. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w 2002r. W pracowni prof. Włodzimierza Łajminga oraz pracowni intermediów prof..Witosława Czerwonki. 
Zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo. 
Wybrane wystawy indywidualne 
2013 Winter in Sneakers Profile, Warszawa 
2012 Malarstwo – Widzimisie Gallery, Siedlce 
2011 Trouble is Our Business-Fundacja Profile,Warszawa 
2011 On The Way - Galerie Sandhofer, Insbruck 2
010 Plan ewakuacyjny - Gallery Gablotka,Gdańsk 
2008 On the way – Baltic Sea Culture Center, Gdansk 
2007 On the way – Gallery Klima Bochenska, Warszawa 
2005 Project 1 Bars – University Gdansk 
2004 Pulp – CCA Laznia, Gdansk 
2002 Obraz mieszczański przedmiot pożądania – Gallery Młode Miasto, Gdańsk.

Maciej Chodziński
Urodzony w 1981 r. w Gdańsku. Absolwent grafiki w ASP w Gdańsku oraz filozofii na UG. Zajmuje się malarstwem, grafiką, tworzeniem video i instalacji. Pomysłodawca i współtwórca niezależnego magazynu artystycznego “Krecha”. Wraz z grupą Krecha dwukrotny laureat nagrody Gazety Wyborczej Sztorm Roku (2008, 2009), nominowany do malarskiej nagrody Gepperta (2009). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2008, 2009). Razem z Maciejem Salamonem tworzy projekt „Roboty Ziemne”. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz